  • 55PC0241-22-3/5/6/9
55PC0241-22-3/5/6/9
advertisement
Manufacturer No:
55PC0241-22-3/5/6/9
HK JDW NO:
798-55PC0241-22-3/5/6/9
Step5Bar-code shipping tag
55PC0241-22-3/5/6/9
    Select All
  • Shielding
    NO
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    4 (1 Twisted Quad)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Conductor Strand
    19/34
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.117 (2.97mm)
  • Conductor Insulation
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Wire/Cable Diameter
    46 μm
  • Outside Diameter
    3.048 mm
  • Wire/Cable Color
    Orange
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    762 μm
  • Strand Size
    34 AWG
  • Conductor Finish
    TIN
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C