  • 56-320-LPI
56-320-LPI
advertisement
Manufacturer No:
56-320-LPI
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-56-320-LPI
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR SEMI-TORO 18VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56-320-LPI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.95lb 430.91g
  • Published
    2009
  • Series
    LPI
  • Size / Dimension
    66.80mm Lx55.60mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Semi-Toroidal
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Number of Contacts
    8
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    320mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 640mA Series 320mA
  • Output Power
    18W
  • Power - Max
    18VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 28V Series 56V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • Height Seated (Max)
    30.00mm
  • Width
    55.6mm