  • 561R10TCCQ18TR
561R10TCCQ18TR
advertisement
Manufacturer No:
561R10TCCQ18TR
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-561R10TCCQ18TR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
561R10TCCQ18TR
Description:
Cera-Mite 561R 18pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.291Dia 7.40mm -55°C~105°C Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
561R10TCCQ18TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Cera-Mite 561R
  • Size / Dimension
    0.291Dia 7.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low Dissipation Factor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    18pF
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.252 6.40mm
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.417 10.58mm