  • 561R10TCCQ47
561R10TCCQ47
advertisement
Manufacturer No:
561R10TCCQ47
HK JDW NO:
886-561R10TCCQ47
Datasheet:
561R10TCCQ47
Purchasing and Inquiry
561R10TCCQ47 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.441Dia 11.20mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 6.4mm.
561R10TCCQ47 Features
a size/dimension of 0.441Dia 11.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV
561R10TCCQ47 Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite 561R10TCCQ47 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
561R10TCCQ47
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.441Dia 11.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    6.4mm
  • Lead Spacing
    0.252 6.40mm
    510 μm
  • Size Code
    4416
  • Voltage
    1kV
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    11.2mm
  • Height
    6.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.566 14.38mm
  • Thickness
    4mm