  • 561R10TCCQ56
561R10TCCQ56
advertisement
Manufacturer No:
561R10TCCQ56
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-561R10TCCQ56
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
561R10TCCQ56
Description:
Cera-Mite 561R 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.441Dia 11.20mm -55°C~105°C 2 Terminations Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
561R10TCCQ56
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    4416
  • Voltage
    1kV
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    11.2mm
  • Height
    6.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.566 14.38mm
  • Thickness
    4mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Cera-Mite 561R
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.441Dia 11.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    1kV
  • Lead Pitch
    6.4mm
  • Lead Length
    29mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.252 6.40mm