  • 561R1DF0Q27
561R1DF0Q27
advertisement
Manufacturer No:
561R1DF0Q27
Manufacturer:
Vishay Cera-Mite
HK JDW NO:
886-561R1DF0Q27
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
561R1DF0Q27
Description:
Cera-Mite 561R 27pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% N2200 0.252Dia 6.40mm -55°C~105°C 2 Terminations Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
561R1DF0Q27
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Cera-Mite 561R
  • Size / Dimension
    0.252Dia 6.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    N2200
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    27pF
  • Depth
    4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    6.4mm
  • Lead Spacing
    0.252 6.40mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    2516
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    9.6mm