  • 567ULR2R5MFF
567ULR2R5MFF
advertisement
Manufacturer No:
567ULR2R5MFF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-567ULR2R5MFF
Package:
Radial, Can
Datasheet:
567ULR2R5MFF
Purchasing and Inquiry
567ULR2R5MFF Overview
4A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm.For 200mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
567ULR2R5MFF Features
4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
567ULR2R5MFF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 567ULR2R5MFF applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
567ULR2R5MFF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    ULR
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm