  • 567ULR4R0MEF
567ULR4R0MEF
advertisement
Manufacturer No:
567ULR4R0MEF
HK JDW NO:
373-567ULR4R0MEF
Package:
Radial, Can
Datasheet:
567ULR4R0MEF
Purchasing and Inquiry
567ULR4R0MEF Overview
In order to power systems, 5.6A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm is observed in this electrical device.A ripple current @ Low Frequency is required for 280mA @ 120Hz to fully perform its function.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
567ULR4R0MEF Features
5.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
567ULR4R0MEF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 567ULR4R0MEF applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
567ULR4R0MEF
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    ULR
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm