  • 567UVR2R5MFE
567UVR2R5MFE
advertisement
Manufacturer No:
567UVR2R5MFE
HK JDW NO:
373-567UVR2R5MFE
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
567UVR2R5MFE
Purchasing and Inquiry
567UVR2R5MFE Overview
4.21A @ 120kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm is observed in this electrical device.In order to fully perform its function, 210.5mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
567UVR2R5MFE Features
4.21A @ 120kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
567UVR2R5MFE Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 567UVR2R5MFE applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
567UVR2R5MFE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    UVR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.21A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    210.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.21A @ 120kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm