  • 56BS30-01-1-04N
56BS30-01-1-04N
advertisement
Manufacturer No:
56BS30-01-1-04N
HK JDW NO:
330-56BS30-01-1-04N
Package:
Datasheet:
56BS30-01-1-04N
Description:
Switch Rotary SP4T 4 Screwdriver Shaft Solder Lug 0.2A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
56BS30-01-1-04N
    e4
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Number of Positions
    4
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    INDUSTRIAL QUALITY
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.2A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .2A@30VDC
  • Circuit per Deck
    SP4T
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
    1
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Diameter
    0.25 inch
  • Actuator Length
    3.18mm