  • 58.P4.9.012.0050SPA
58.P4.9.012.0050SPA
advertisement
Manufacturer No:
58.P4.9.012.0050SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
HK JDW NO:
306-58.P4.9.012.0050SPA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
58.P4.9.012.0050SPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    58
  • Feature
    Diode, Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Spring Terminal
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    140Ohm
  • Operate Time
    11ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    86mA
  • Release Time
    15ms
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Contact Rating (Current)
    7A
  • Must Release Voltage
    2.4VDC