  • 585DX4Q25F103SP
585DX4Q25F103SP
advertisement
Manufacturer No:
585DX4Q25F103SP
HK JDW NO:
384-585DX4Q25F103SP
Package:
Datasheet:
585DX4Q25F103SP
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
585DX4Q25F103SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    585
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    50V
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.447 x 0.374 Face x 0.447 H 11.35mmx9.50mmx11.35mm
  • Number of Gangs
    2
  • Height
    9.5mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    9.5mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm