  • 590-53AD33-104
590-53AD33-104
advertisement
Manufacturer No:
590-53AD33-104
Manufacturer:
Honeywell
HK JDW NO:
3640-590-53AD33-104
Package:
Datasheet:
590-53AD33-104
Purchasing and Inquiry
590-53AD33-104 Overview
A maximum operating temperature of 125°C ensures that NTC thermistors can operate reliably. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -60°C as low as possible. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work.
590-53AD33-104 Features
2 Pins
100kOhm Resistance
590-53AD33-104 Applications
There are a lot of Honeywell 590-53AD33-104 NTC Thermistors applications.
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Air-conditioning systems
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Heating systems
  • Automotive electronics
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
Step5Bar-code shipping tag
590-53AD33-104
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -60°C
  • Lead Length
    457mm