  • 590SS1N40F253SS
590SS1N40F253SS
advertisement
Manufacturer No:
590SS1N40F253SS
HK JDW NO:
384-590SS1N40F253SS
Package:
Datasheet:
590SS1N40F253SS
Description:
POT SPEED & POSITION
Step5Bar-code shipping tag
590SS1N40F253SS
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    590
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Pin
  • Resistance
    25kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Termination Style
    Solder Hook
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Rotary, SPST
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    240°
  • Actuator Length
    0.625 15.88mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%