  • 593D155X9050C2TE3
593D155X9050C2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D155X9050C2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-593D155X9050C2TE3
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
593D155X9050C2TE3
Purchasing and Inquiry
593D155X9050C2TE3 Overview
There is a ripple current of 270mA set on the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.5Ohm.The leakage current of this capacitor is 0.0008mA. The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
593D155X9050C2TE3 Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
593D155X9050C2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D155X9050C2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
593D155X9050C2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, 593D
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    270mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm