  • 593D336X9010B2TE3
593D336X9010B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D336X9010B2TE3
HK JDW NO:
874-593D336X9010B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
593D336X9010B2TE3
Purchasing and Inquiry
593D336X9010B2TE3 Overview
Set the capacitor's ripple current to 380μA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 600mOhm as their resistance.Currently, this capacitor is leakage current 3.3μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
593D336X9010B2TE3 Features
380μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 3.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D336X9010B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D336X9010B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Avionics,
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
593D336X9010B2TE3
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Additional Feature
    STANDARD: IECQ-C-300801
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    1V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    3.3μA
  • Ripple Current
    380μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm