  • 595D155X9025A2T
595D155X9025A2T
advertisement
Manufacturer No:
595D155X9025A2T
HK JDW NO:
874-595D155X9025A2T
Package:
1507 (3718 Metric)
Datasheet:
595D155X9025A2T
Description:
1.5μF ±10% 3.8Ohm 2-Termination Polar Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) 1507 (3718 Metric)
Quantity:
In Stock : 12018
Step5Bar-code shipping tag
595D155X9025A2T
  • Package / Case
    1507 (3718 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.146Lx0.071W 3.70mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.8mm
  • Case Code (Metric)
    3718
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    140μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.068 1.73mm
  • Length
    3.7mm