  • 595D476X0016C2T
595D476X0016C2T
advertisement
Manufacturer No:
595D476X0016C2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-595D476X0016C2T
Package:
2812 (7132 Metric)
Datasheet:
595D476X0016C2T
Purchasing and Inquiry
595D476X0016C2T Overview
595D476X0016C2T Features
330μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 7.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
595D476X0016C2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 595D476X0016C2T applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
595D476X0016C2T
    Select All
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    7132
  • Case Code (Imperial)
    2812
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    280mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    7.5μA
  • Ripple Current
    330μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.1mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2812 (7132 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    TANTAMOUNT®, 595D
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.126W 7.10mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%