5962-8762101EA
5962-8762101EA
815-5962-8762101EA
CDIP
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 16 Pins Unidirectional POSITIVE EDGE CDIP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
5962-8762101EA Overview
CDIPis a package in which this device is packaged. It is configured using 16terminations. The supply voltage of 5V enables it operate in a fully flexible way. The 1elements are connected by wires. The total number of component pins is 16. It is packaged in a manner consistent with Rail/Tube. Circuit components are connected with 16pins. It is mounted in the direction of [0]. In this case, it appears as a member of the family [0]. The device contains information consisting of 8bits. Among the features of this electronic device, REGISTERED INPUTSare essential. In this device, the temperature grade is MILITARY. For the device to operate, a voltage supply of 5Vis required. This device operates at 125°C°C for extended periods of time with acceptable electrical stability. Generally, it is designed to operate over a range of temperatures with a lower temperature limit at -55°C. The maximum voltage that can be applied to the device is 5.5V. There is a minimum voltage available for the device of 4.5V.
5962-8762101EA Features
Embedded in the CDIP package
REGISTERED INPUTS
Operating supply voltage of 5V
5962-8762101EA Applications
There are a lot of Texas Instruments 5962-8762101EA Counters & Dividers applications.
- counting/frequency sy nthesizers-BCD output
- Programmable decade counters
- POWER COMPUTATION
- Communications Digital Frequency Synthesizers;
- SQUARING
- Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
- Frequency dividing circuits
- Timers
- Divide-by-N counting
- LINEARIZATION
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
5962-8762101EA
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS163AD16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC93E14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4017E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4020M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC4518E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare