  • 5962F9553602VHA
5962F9553602VHA
advertisement
Manufacturer No:
5962F9553602VHA
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-5962F9553602VHA
Package:
Datasheet:
Description:
1 Channels 80 dB Instrumentational OP Amps 10 Pins
Quantity:
In Stock : 17945
Step5Bar-code shipping tag
5962F9553602VHA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Qualified
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    36V
  • Min Supply Voltage
    5.5V
  • Power Dissipation-Max
    730mW
  • Supply Current-Max
    8.5mA
  • Slew Rate
    4100 V/us
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    80 dB
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Unity Gain BW-Nom
    200000 kHz
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    85dB
  • Max Dual Supply Voltage
    18V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Screening Level
    MIL-PRF-38535 Class V
  • Total Dose
    MIL-PRF-38535 Class V V
  • Height
    2.032mm
  • Length
    6.858mm
  • Width
    6.121mm
  • Thickness
    1.778mm