  • 5AGXBA7D6F31C6N
5AGXBA7D6F31C6N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXBA7D6F31C6N
HK JDW NO:
386-5AGXBA7D6F31C6N
Datasheet:
5AGXBA7D6F31C6N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXBA7D6F31C6N Overview
This package is included in the 896-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 384 I/Os for better data transfer. The basic building blocks of logic contain 242000 logic elements/cells. Power is provided by a 1.1V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.07V~1.13V . The Arria V GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 384 different outputs included. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, the terminations of this piece are 896. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 15470592. 5AGXBA7 is the base part number that can be used to identify related parts. A total of 11460 LABs/CLBs are included in this FPGA. An external power supply of 1.11.2/3.32.5V is required to power the device. Usually, fpga semiconductor uses a 500MHz crystal.
5AGXBA7D6F31C6N Features
384 I/Os
Up to 15470592 RAM bits
5AGXBA7D6F31C6N Applications
There are a lot of Intel 5AGXBA7D6F31C6N FPGAs applications.
  • OpenCL
  • Telecommunication
  • Space Applications
  • Aircraft navigation
  • Device controllers
  • Automotive driver's assistance
  • Random logic
  • Medical Electronics
  • Military Temperature
  • Artificial intelligence (AI)
Step5Bar-code shipping tag
5AGXBA7D6F31C6N
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5AGXBA7
  • Number of Outputs
    384
  • Number of I/O
    384
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    242000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11460
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm