  • 5AGXFA7H4F35I5N
5AGXFA7H4F35I5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXFA7H4F35I5N
HK JDW NO:
386-5AGXFA7H4F35I5N
Datasheet:
5AGXFA7H4F35I5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXFA7H4F35I5N Overview
This package is included in the 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package and is available for purchase. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The device has 544 I/O ports for more coherent data transfer. Logic blocks consist of 242000 logic elements/cells. The supply voltage is 1.1V volts. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. This device is powered by a 1.07V~1.13V battery. The FPGA belongs to the Arria V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. With this device, you will be able to make use of 544 outputs. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. This device has 15470592 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. You can find related parts by using the part number 5AGXFA7, which is its base part number. A total of 11460 LABs/CLBs make up this FPGA array. There is a 1.11.2/3.32.5V power supply that is required to operate it. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 622MHz. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 242950 logic cells.
5AGXFA7H4F35I5N Features
544 I/Os
Up to 15470592 RAM bits
5AGXFA7H4F35I5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXFA7H4F35I5N FPGAs applications.
  • Data center search engines
  • Audio
  • Solar Energy
  • Industrial IoT
  • Data center hardware accelerators
  • Telecommunication
  • Consumer Electronics
  • Embedded Vision
  • Artificial intelligence (AI)
  • Integrating multiple SPLDs
Step5Bar-code shipping tag
5AGXFA7H4F35I5N
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXFA7
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    242000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11460
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm