  • 5AGXFB3H6F35C6N
5AGXFB3H6F35C6N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXFB3H6F35C6N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXFB3H6F35C6N
Package:
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
5AGXFB3H6F35C6N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad 1mm mm
Purchasing and Inquiry
5AGXFB3H6F35C6N Overview
A 1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad package contains it, and it is available for download. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. There are 362000 logic elements/cells to form a fundamental building block. It is powered from a supply voltage of 1.1V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.07V~1.13V , at which it runs. The Arria V GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Arria V GX family of FPGAs. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. This device is equipped with 544 separate outputs, which makes it a very versatile device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. There are 19822592 RAM bits that are available with this device. 5AGXFB3 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA consists of 17110 LABs/CLBs. Power is supplied to the device by a 1.11.2/3.32.5V battery. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 500MHz .
5AGXFB3H6F35C6N Features
544 I/Os
Up to 19822592 RAM bits
5AGXFB3H6F35C6N Applications
There are a lot of Intel 5AGXFB3H6F35C6N FPGAs applications.
  • Medical Applications
  • Radar and Sensors
  • Aircraft navigation
  • Medical ultrasounds
  • Security systems
  • Server Applications
  • Random logic
  • Data Mining
  • Space Applications
  • Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
5AGXFB3H6F35C6N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5AGXFB3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    544
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    544
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    362000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    17110
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm