  • 5AGXMA5G4F31I3N
5AGXMA5G4F31I3N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA5G4F31I3N
HK JDW NO:
386-5AGXMA5G4F31I3N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXMA5G4F31I3N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXMA5G4F31I3N Overview
As part of the 896-BBGA, FCBGA package, it is included. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 384 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic blocks consist of 190000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.15V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.12V~1.18V and uses a battery to supply power. The FPGA belongs to the Arria V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, there are a total of 896 terminations on fpga chips. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 13284352. Parts related to this part can be found using its base part number 5AGXMA5. Fpga electronics contains 8962 LABs/CLBs in an array. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 670MHz, to create the signal.
5AGXMA5G4F31I3N Features
384 I/Os
Up to 13284352 RAM bits
5AGXMA5G4F31I3N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA5G4F31I3N FPGAs applications.
  • High Performance Computing
  • Device controllers
  • Data Center
  • Automotive Applications
  • Wireless Communications
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Solar Energy
  • Defense Applications
  • Image processing
  • DO-254
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA5G4F31I3N
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.12V~1.18V
  • Supply Voltage
    1.15V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5AGXMA5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of I/O
    384
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    190000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    8962
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm