  • 5AGXMA5G4F31I5N
5AGXMA5G4F31I5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA5G4F31I5N
HK JDW NO:
386-5AGXMA5G4F31I5N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXMA5G4F31I5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXMA5G4F31I5N Overview
In the 896-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. A total of 384 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 190000 logic elements/cells. Supply voltage is 1.1V volts. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.07V~1.13V. An FPGA belonging to the Arria V GX series is referred to as an FPGA. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. The device has 384 outputs that are integrated into it. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. In total, it has a total of 896 terminations. This device has 13284352 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. In order to find related parts, use the part number 5AGXMA5 as a base. This FPGA is built as an array of 8962 LABs/CLBs. Powered by a 1.11.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 622MHz to generate the signal.
5AGXMA5G4F31I5N Features
384 I/Os
Up to 13284352 RAM bits
5AGXMA5G4F31I5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA5G4F31I5N FPGAs applications.
  • Automotive Applications
  • Medical Electronics
  • Artificial intelligence (AI)
  • Integrating multiple SPLDs
  • Industrial Ethernet
  • Defense Applications
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Wireless Communications
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Solar Energy
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA5G4F31I5N
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5AGXMA5
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of Outputs
    384
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    384
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    190000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    8962
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm