  • 5AGXMA7D4F27C5N
5AGXMA7D4F27C5N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA7D4F27C5N
HK JDW NO:
386-5AGXMA7D4F27C5N
Datasheet:
5AGXMA7D4F27C5N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 672-BBGA, FCBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
5AGXMA7D4F27C5N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 672-BBGA, FCBGA package and X package. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. The device has 336 I/O ports for more coherent data transfer. In order to construct a fundamental building block, 242000 logic elements/cells are required. An electrical supply voltage of 1.1V powers it. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. A supply voltage of 1.07V~1.13V is needed in order for fpga chips to operate. This is a type of FPGA that is part of the Arria V GX series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. This device is equipped with 336 separate outputs, which makes it a very versatile device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 672 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 15470592. Related parts can be found by using its base part number 5AGXMA7. The FPGA is built as an array of 11460 latches or CLBs. Powered by a 1.11.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone. Typically, it uses a crystal oscillating at 622MHz in order to operate.
5AGXMA7D4F27C5N Features
336 I/Os
Up to 15470592 RAM bits
5AGXMA7D4F27C5N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA7D4F27C5N FPGAs applications.
  • Electronic Warfare
  • Aerospace and Defense
  • Data Center
  • DO-254
  • Solar Energy
  • Bioinformatics
  • Video & Image Processing
  • Secure Communication
  • Voice recognition
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA7D4F27C5N
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm