  • 5AGXMA7D6F27C6N
5AGXMA7D6F27C6N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMA7D6F27C6N
HK JDW NO:
386-5AGXMA7D6F27C6N
Datasheet:
5AGXMA7D6F27C6N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 672-BBGA, FCBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
5AGXMA7D6F27C6N Overview
There is a 672-BBGA, FCBGA package that includes this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 336 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 242000 logic elements/cells. Power is provided by a 1.1V-volt supply. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.07V~1.13V and uses a battery to supply power. There are many types of FPGAs in the Arria V GX series, this is one of them. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. This device is equipped with 336 separate outputs, which makes it a very versatile device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 672 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 15470592. In order to find related parts, you can use its base part number 5AGXMA7. A total of 11460 LABs/CLBs make up this FPGA array. There is a 1.11.2/3.32.5V power supply that is required to operate it. A crystal oscillating at 500MHz is one of the most common components of this device.
5AGXMA7D6F27C6N Features
336 I/Os
Up to 15470592 RAM bits
5AGXMA7D6F27C6N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMA7D6F27C6N FPGAs applications.
  • Data Mining
  • Distributed Monetary Systems
  • Camera time adjustments
  • Bioinformatics
  • DO-254
  • Wired Communications
  • Device controllers
  • Military DSP
  • Image processing
  • Medical ultrasounds
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMA7D6F27C6N
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm