  • 5AGXMB1G4F31I3N
5AGXMB1G4F31I3N
advertisement
Manufacturer No:
5AGXMB1G4F31I3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5AGXMB1G4F31I3N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5AGXMB1G4F31I3N
Description:
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
5AGXMB1G4F31I3N Overview
A 896-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The device has 384 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 300000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.15V volts is required. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.12V~1.18V . It is a type of FPGA belonging to the Arria V GX seies. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Total terminations are 896. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 17358848. In order to find related parts, use the part number 5AGXMB1 as a base. 14151 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Typically, it uses a crystal oscillating at 670MHz in order to operate.
5AGXMB1G4F31I3N Features
384 I/Os
Up to 17358848 RAM bits
5AGXMB1G4F31I3N Applications
There are a lot of Intel 5AGXMB1G4F31I3N FPGAs applications.
  • Automotive Applications
  • Data Mining
  • Medical Electronics
  • Industrial IoT
  • Electronic Warfare
  • Broadcast
  • Data center search engines
  • Enterprise networking
  • Computer hardware emulation
  • Defense Applications
Step5Bar-code shipping tag
5AGXMB1G4F31I3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.12V~1.18V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.15V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    5AGXMB1
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Number of I/O
    384
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    300000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    14151
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm