  • 5CGXBC3B6F23C7N
5CGXBC3B6F23C7N
advertisement
Manufacturer No:
5CGXBC3B6F23C7N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CGXBC3B6F23C7N
Package:
484-BGA
Datasheet:
5CGXBC3B6F23C7N
Description:
2mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CGXBC3B6F23C7N Overview
This package is included in the 484-BGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 208 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 31500 logic elements/cells. The supply voltage is 1.1V volts. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.07V~1.13V . An FPGA belonging to the Cyclone? V GX series is referred to as an FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. The device has 208 outputs that are integrated into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. Total terminations are 484. The RAM bits that this device offer is 1381376. Related parts can be found by using its base part number 5CGXBC3. 11900 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Power is supplied to the device by a 1.11.2/3.32.5V battery.
5CGXBC3B6F23C7N Features
208 I/Os
Up to 1381376 RAM bits
5CGXBC3B6F23C7N Applications
There are a lot of Intel 5CGXBC3B6F23C7N FPGAs applications.
  • Voice recognition
  • Aircraft navigation
  • Enterprise networking
  • Cryptography
  • Ecosystem
  • Bioinformatics
  • Data Mining
  • Artificial intelligence (AI)
  • Video & Image Processing
  • Random logic
Step5Bar-code shipping tag
5CGXBC3B6F23C7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CGXBC3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    208
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    31500
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm