  • 5CGXBC4C6F23C7N
5CGXBC4C6F23C7N
advertisement
Manufacturer No:
5CGXBC4C6F23C7N
HK JDW NO:
386-5CGXBC4C6F23C7N
Package:
484-BGA
Datasheet:
5CGXBC4C6F23C7N
Description:
2mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CGXBC4C6F23C7N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 484-BGA package and X package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. This device features 240 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block consists of 50000 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.1V volts needs to be provided. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. With a supply voltage of 1.07V~1.13V, this device operates with ease. The Cyclone? V GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In order to make this device as versatile as possible, there are 240 different outputs included. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 484 terminations. This device is equipped with 2862080 RAM bits in terms of its RAM si2862080e. Parts related to this part can be found using its base part number 5CGXBC4. The FPGA is built as an array of 18868 latches or CLBs. Powered by a 1.11.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone.
5CGXBC4C6F23C7N Features
240 I/Os
Up to 2862080 RAM bits
5CGXBC4C6F23C7N Applications
There are a lot of Intel 5CGXBC4C6F23C7N FPGAs applications.
  • Bioinformatics
  • Random logic
  • Security systems
  • Enterprise networking
  • ADAS
  • DO-254
  • Telecommunication
  • Broadcast
  • Audio
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
5CGXBC4C6F23C7N
  • Package / Case
    484-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2018
  • Series
    Cyclone® V GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    5CGXBC4
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    240
  • Number of I/O
    240
  • Number of Logic Elements/Cells
    50000
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm