  • 5CGXBC9A7U19C8N
5CGXBC9A7U19C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CGXBC9A7U19C8N
HK JDW NO:
386-5CGXBC9A7U19C8N
Package:
484-FBGA
Datasheet:
5CGXBC9A7U19C8N
Description:
1.9mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 484-FBGA 0.8mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CGXBC9A7U19C8N Overview
The package that contains this software is called 484-FBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block contains 301000 logic elements or cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.1V volts is required. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.07V~1.13V. The FPGA belongs to the Cyclone? V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. A device such as this one has 240 outputs built into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Total terminations are 484. This device has 14251008 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Related parts can be found by using its base part number 5CGXBC9. 113560 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Power is provided by a 1.11.2/3.32.5V battery that is included with the device.
5CGXBC9A7U19C8N Features
240 I/Os
Up to 14251008 RAM bits
5CGXBC9A7U19C8N Applications
There are a lot of Intel 5CGXBC9A7U19C8N FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • Digital signal processing
  • Aircraft navigation
  • Computer hardware emulation
  • Military DSP
  • Bioinformatics
  • Medical Applications
  • Data Center
  • Filtering and communication encoding
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
5CGXBC9A7U19C8N
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    484
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    5CGXBC9
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    240
  • Number of I/O
    240
  • Number of Logic Elements/Cells
    301000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    113560
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm