  • 5CGXFC3B7U19C8N
5CGXFC3B7U19C8N
advertisement
Manufacturer No:
5CGXFC3B7U19C8N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5CGXFC3B7U19C8N
Package:
484-FBGA
Datasheet:
5CGXFC3B7U19C8N
Description:
1.9mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 484-FBGA 0.8mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CGXFC3B7U19C8N Overview
There are two packages that contain fpga chips: 484-FBGA package and X package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Its 208 I/Os help it transfer data more efficiently. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Supply voltage is 1.1V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. With a supply voltage of 1.07V~1.13V, this device operates with ease. There are many types of FPGAs in the Cyclone? V GX series, this is one of them. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. The device has 208 outputs that are integrated into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, it has 484 terminations on each end. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 1381376 bfpga electronics s of RAM. Related parts can be found by using its base part number 5CGXFC3. 11900 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. There is a 1.11.2/3.32.5V power supply that is required to operate it.
5CGXFC3B7U19C8N Features
208 I/Os
Up to 1381376 RAM bits
5CGXFC3B7U19C8N Applications
There are a lot of Intel 5CGXFC3B7U19C8N FPGAs applications.
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Data Center
  • Industrial Ethernet
  • Wired Communications
  • Broadcast
  • Image processing
  • Cryptography
  • Military DSP
  • Solar Energy
  • Aircraft navigation
Step5Bar-code shipping tag
5CGXFC3B7U19C8N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Cyclone® V GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5CGXFC3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    208
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    31500
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    11900
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm