  • 5CGXFC7C6U19C6N
5CGXFC7C6U19C6N
advertisement
Manufacturer No:
5CGXFC7C6U19C6N
HK JDW NO:
386-5CGXFC7C6U19C6N
Package:
484-FBGA
Datasheet:
5CGXFC7C6U19C6N
Description:
1.9mm mm FPGAs Cyclone? V GX Series 484-FBGA 0.8mm mm 484
Purchasing and Inquiry
5CGXFC7C6U19C6N Overview
A 484-FBGA package contains it, and it is available for download. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Its 240 I/Os help it transfer data more efficiently. There are 149500 logic elements/cells to form a fundamental building block. Supply voltage is 1.1V volts. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. With a supply voltage of 1.07V~1.13V, this device operates with ease. The Cyclone? V GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. There are 240 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The total number of terminations is 484. There are 7880704 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, use the part number 5CGXFC7 as a base. An array of 56480 LABs/CLBs is built into the FPGA. Powered by a 1.11.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone.
5CGXFC7C6U19C6N Features
240 I/Os
Up to 7880704 RAM bits
5CGXFC7C6U19C6N Applications
There are a lot of Intel 5CGXFC7C6U19C6N FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • Defense Applications
  • Scientific Instruments
  • Radar and Sensors
  • DO-254
  • Data center hardware accelerators
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Ecosystem
  • Automotive
  • Aerospace and Defense
Step5Bar-code shipping tag
5CGXFC7C6U19C6N
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    484
  • Voltage - Supply
    1.07V~1.13V
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    5CGXFC7
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    240
  • Number of I/O
    240
  • Number of Logic Elements/Cells
    149500
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    56480
  • Height Seated (Max)
    1.9mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm