  • 5KP100-E3/54
5KP100-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
5KP100-E3/54
HK JDW NO:
884-5KP100-E3/54
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP100-E3/54
Description:
Quantity:
In Stock : 7314
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5KP100-E3/54
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Supplier Device Package
    P600
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Operating Supply Voltage
    100V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    111V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    27.9A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    179V
  • Clamping Voltage
    179V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    100V
  • Peak Pulse Current
    27.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    100V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    111V