  • 5KP11A-HR
5KP11A-HR
advertisement
Manufacturer No:
5KP11A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-5KP11A-HR
Step5Bar-code shipping tag
5KP11A-HR
    Select All
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    12.2V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    280.2A
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Peak Pulse Current
    280.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    11V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TA