  • 5KP18AHE3/54
5KP18AHE3/54
advertisement
Manufacturer No:
5KP18AHE3/54
HK JDW NO:
884-5KP18AHE3/54
Datasheet:
5KP18AHE3/54
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600
Step5Bar-code shipping tag
5KP18AHE3/54
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    5kW
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    171A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    29.2V
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    171A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    20V
  • Reverse Breakdown Voltage
    20V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W