  • 5KP250C-B
5KP250C-B
advertisement
Manufacturer No:
5KP250C-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-5KP250C-B
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP250C-B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5KP250C-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    5KP
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    262.35V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12A
  • Clamping Voltage
    446.25V
  • Peak Pulse Current
    12A
  • Reverse Standoff Voltage
    250V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Breakdown Voltage
    291.5V