  • 5KP36A-E3/54
5KP36A-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
5KP36A-E3/54
HK JDW NO:
884-5KP36A-E3/54
Datasheet:
5KP36A-E3/54
Description:
TVS DIODE 36V 58.1V P600
Step5Bar-code shipping tag
5KP36A-E3/54
    SILICON
  • Manufacturer Package Identifier
    5KP36A-E3/54
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
    2
  • Termination
    Axial
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    5kW
  • Operating Supply Voltage
    36V
    Single
  • Power Dissipation
    5kW
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    86.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    86.1A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Max Breakdown Voltage
    44.2V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Diameter
    9.1mm
  • Height
    9.1mm
  • Length
    9.0932mm