  • 5KP43-E3/54
5KP43-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
5KP43-E3/54
HK JDW NO:
884-5KP43-E3/54
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP43-E3/54
Step5Bar-code shipping tag
5KP43-E3/54
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    P600
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Operating Supply Voltage
    43V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    2μA
  • Voltage - Breakdown (Min)
    47.8V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    65.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    76.7V
  • Clamping Voltage
    76.7V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    43V
  • Peak Pulse Current
    65.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    43V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    47.8V
  • Reverse Breakdown Voltage
    47.8V