  • 5KP70-E3/73
5KP70-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
5KP70-E3/73
HK JDW NO:
884-5KP70-E3/73
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP70-E3/73
Step5Bar-code shipping tag
5KP70-E3/73
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    600
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    70V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    125V
  • Clamping Voltage
    125V
  • Peak Pulse Current
    40A
  • Reverse Standoff Voltage
    70V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    77.6V
  • Reverse Breakdown Voltage
    77.6V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W