  • 5KP90CA-G
5KP90CA-G
advertisement
Manufacturer No:
5KP90CA-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-5KP90CA-G
Package:
R6, Axial
Datasheet:
5KP90CA-G
Step5Bar-code shipping tag
5KP90CA-G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    R6, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    100V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    34.25A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    146V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    90V
  • Breakdown Voltage
    105.5V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    90V