  • 5M80ZM64I5N
5M80ZM64I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M80ZM64I5N
HK JDW NO:
2936-5M80ZM64I5N
Datasheet:
5M80ZM64I5N
Description:
PMIC 64 Pin 1.4749GHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
5M80ZM64I5N Overview
This network has 64macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is contained in package [0].There are 30 I/Os programmed in it.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.The power supply voltage is 1.8V.There is a part included in Programmable Logic Devices.There are 64pins on the chip.The device can also be used to find [0].If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].For data storage, FLASHis adopted.The electronic component is mounted by Surface Mount.A total of 64pins are provided on this board.It operates at a maximum supply voltage of 1.89V volts.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 1.71VV.There are a total of 30 Programmable I/Os.There is a maximum frequency of 1.4749GHz.In order to operate, the temperature should be higher than -40°C.A temperature below 100°Cshould be used as the operating temperature.The logic block consists of 8 l logic blocks (LABs).An elementary building block consists of 80logic elements/cells.It is recommended that the maximal frequency be less than 0.In the devices, there is a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
5M80ZM64I5N Features
TFBGA package
30 I/Os
64 pin count
64 pins
8 logic blocks (LABs)
5M80ZM64I5N Applications
There are a lot of Altera 5M80ZM64I5N CPLDs applications.
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • I/O expansion
  • Multiple Clock Source Selection
  • Digital multiplexers
  • Power up sequencing
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • DDC INTERFACE
  • Custom shift registers
  • D/T registers and latches
  • Bootloaders for FPGAs
Step5Bar-code shipping tag
5M80ZM64I5N
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Number of I/O
    30
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    80
  • Number of Programmable I/O
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • In-System Programmable
  • Height
    1.05mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    4.5mm