  • 6.3MS547MEFCT55X5
6.3MS547MEFCT55X5
advertisement
Manufacturer No:
6.3MS547MEFCT55X5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-6.3MS547MEFCT55X5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
MS5 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 37mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
6.3MS547MEFCT55X5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MS5
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    37mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    37mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    55.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm