  • 6.3TKV330M6.3X8
6.3TKV330M6.3X8
advertisement
Manufacturer No:
6.3TKV330M6.3X8
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-6.3TKV330M6.3X8
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
TKV 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 700
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
6.3TKV330M6.3X8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TKV
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm