  • 6.3TLV4700M16X16.5
6.3TLV4700M16X16.5
advertisement
Manufacturer No:
6.3TLV4700M16X16.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-6.3TLV4700M16X16.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
TLV 4700μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 536
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
6.3TLV4700M16X16.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Manufacturer Package Identifier
    TLV16X16.5
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TLV
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    4700μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    7467
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    45mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.08A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    18.8mm
  • Width
    17mm