  • 6000-102K-RC
6000-102K-RC
advertisement
Manufacturer No:
6000-102K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-6000-102K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
6000-102K-RC
Description:
FIXED IND 1MH 510MA 2.9 OHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6000-102K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    6000
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    510mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    10mm
  • Lead Diameter
    700 μm
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    252kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.9Ohm Max
  • Max DC Current
    510mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.3MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 252kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    50
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    510mA
  • Diameter
    9mm
  • Height
    12.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm