  • 6000-821K-RC
6000-821K-RC
advertisement
Manufacturer No:
6000-821K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-6000-821K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
6000-821K-RC
Description:
FIXED IND 820UH 560MA 1.8 OHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
6000-821K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    560mA
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    10mm
  • Inductance
    820μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.8Ohm Max
  • Max DC Current
    560mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.5MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 796kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    20
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 0.796 MHZ
  • Diameter
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    6000
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±10%