  • 601D208G025JL1
601D208G025JL1
advertisement
Manufacturer No:
601D208G025JL1
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-601D208G025JL1
Package:
Axial, Can
Datasheet:
601D208G025JL1
Description:
601D 2000μF Capacitor 75% Bulk Through Hole 1.000Diax2.125L 25.40mmx53.97mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D208G025JL1
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    601D
  • Size / Dimension
    1.000Diax2.125L 25.40mmx53.97mm
  • Tolerance
    75%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Length
    53.975mm