  • 601D507F075JP1
601D507F075JP1
advertisement
Manufacturer No:
601D507F075JP1
HK JDW NO:
874-601D507F075JP1
Datasheet:
601D507F075JP1
Description:
601D 500μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.000Diax2.625L 25.40mmx66.68mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D507F075JP1
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    601D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.000Diax2.625L 25.40mmx66.68mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    75V
  • Capacitance
    500μF
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    96.82μA
    2000 hours
  • Diameter
    25.7mm
  • Length
    66.675mm