  • 601D667G040GL7
601D667G040GL7
advertisement
Manufacturer No:
601D667G040GL7
HK JDW NO:
874-601D667G040GL7
Datasheet:
601D667G040GL7
Description:
601D 660μF Capacitor 75% Bulk Through Hole 0.750Diax2.125L 19.05mmx53.98mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D667G040GL7
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.750Diax2.125L 19.05mmx53.98mm
  • Tolerance
    75%
    Axial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    660μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Length
    53.975mm